DOĞA İLE YAŞAMAK

İnsanlık binlerce yıldır doğa ile barış içerisinde yaşayarak varlığını sürdürmektedir. Ancak doğanın kendisine sunduğu nimetleri de cömertçe harcayarak tüketiyor. Her geçen zaman yeni buluşlar yapılıyor, artık daha az enerji tüketerek daha çok iş yapabilmekteyiz; fakat bu durum insanı doğadan uzaklaştırdığı gibi vücudumuzu tembelliğe itiyor. Zihinsel anlamda ise daha karmaşık bir yaşamla başbaşa kalıyoruz.

Doğa ile dost olan bir egzersiz yapmamız bizleri doğa ile buluşturmakla kalmayıp karmaşık olan yaşamımızda temiz bir nefes alıp rahatlamamızı sağlayabilir. Kendimize biraz zaman ayırıp yapacağımız doğa gezileri veya amatörce yapacağımız doğa sporları yaşama başka açılardan bakmamızı sağlayacaktır.

 

Yamaç Paraşütü

 

Sırtına çantanı alıp dağa çıkıyorsun; motor yok, gürültü yok. Fosil yakıt tüketmeden sadece rüzgarı kullanarak gökyüzünde saatlerce süzülebiliyorsun. Hatta bir şehirden başka bir şehire uçarak gidebiliyorsun.

1980’li yıllardan Wright Kardeşler Fransa ve İsviçre Alplerinde yamaç paraşütü ile denemeler yaparak binlerce yıldır insanların rüyası olan uçmayı başardılar. Daha sonra çok hızlı gelişen bu spor 1992 yılından itibaren ülkemizde de yapılmaya başlandı.

Uçmanın en ucuz ve en kolay yöntemi olan yamaç paraşütü; ülkemizde artık federasyonu olan ve geniş kitleler tarafından yapılan bir spor haline geldi.

Yamaç paraşütü yapmak için başlangıç aşamasında alacağınız bir haftalık eğitimin ardından alçak tepelerden uçmaya başlayabilirsiniz. Fiziksel bir engeli olmayan herkes uçabilir. Bu spora başlamak için yapmanız gereken bir havacılık klubü ile temasa geçmek. Günümüzde pek çok üniversitede havacılık klüpleri mevcuttur. Ayrıca yöresel ve bölgesel klüpler ve Türk Hava Kurumu tarafından yamaç paraşütleri eğitimleri verilmektedir.

 

Yamaç Paraşütü Yapılan Bazı Uçuş Bölgeleri

 

Fethiye            Ölüdeniz – Babadağ

Kayseri           Alidağ

Denizli            Kökelez – Honaz

Muğla             Milas – Ören – Kocatepe

İstanbul           Şile  – Ormanlı

Manisa            Spil Dağı

Erzincan          Çakırman – Yaylabaşı

Erzurum          Köse Memet – Palandöken

Çankırı        Bayramören

 

 

Güvenlik açısından yamaç paraşütü diğer doğa sporları gibi bazı riskler taşır. Bu tür sporlarda kurallar kesindir. Bu kuralların tamamına uymak riski azaltır. Alacağınız iyi bir eğitim ile kurallar içerisinde hayat boyu güvenli uçuşlar yapabilirsiniz.

Her yıl düzenlenen yarışmalarda dereceye giren sporcular ülkemizi yurt dışında temsil etmektedir. Yarışmalar mesafe- hedef ve akrobasi dallarında düzenlenmektedir.

Aktif olarak bu sporu yapmaya yeterli zamanı olmayanlar deneyimli bir yamaç paraşütçüsü ile çift kişilik uçuş yapabilirler. Bunun için yamaçtan havalanırken bir kaç adım koşmak yeterlidir.

 

Çift kişilik (Tandem) Uçuş Yapılan Bölgeler          

 

Fethiye            Ölüdeniz

Antalya           Alanya

Milas               Ören

Antalya           Kaş

Antalya       Tahtalı 

 

 

 

 

                                                                                                25.11.2008

                                                                                               Medeni AKIN