GÖKYÜZÜNDE SÜZÜLMEK

Derinliğin ve görüş açısının artması, hoşumuza gidiyor galiba. Evlerimizi, manzaranın güzel göründüğü yüksek yerlere yapıyor; bir restorantta yemek yerken bile manzarası olan bir yer ve masa tercih ediveriyoruz. Arabamızla seyahat ederken yüksek ve görüş açısı geniş olan bir yer görünce arabamızı durdurup manzarayı seyre dalıyoruz. Ruhumuzu, kalbimizi, vücudumuzu doyurmaya gözden başlıyoruz.

            Günümüz insanının doğadan git gide uzaklaştığı bu zaman diliminde gökyüzüne çıkıp kuşlar gibi bakmak yeryüzüne. Acaba bu mümkün mü? Yeryüzünün güzelliklerini, denizi, ormanı, akarsuları, gölleri, şehirleri, yerden yansıyan bütün renk cümbüşünü istediğimiz anda yukarıdan seyredebilmek.

Binlerce yıldır, insanoğlu hep uçmak istedi. Teknolojinin ilerlemesiyle her geçen gün uçmak daha da kolaylaştı. Uçuş araçları geliştirildi ve gelişmeye de devam etti. Bir hava aracı kiralayarak belli bir zaman diliminde uçuş yapıp yeryüzünü kuşlar gibi seyretmenin keyfini artık yaşamak kolay. Kapadokya bölgesindeki Peribacaları’nı bir balon sepetinin içinden, çıplak gözle seyretmek insana müthiş bir haz vermiyor olsaydı, her gün yaklaşık 150 balon aynı anda gökyüzüne yükselirken sepetini insanlarla doldurabilir miydi? Fethiye Ölüdeniz’de bir yılda yaklaşık 100 bin kişi Yamaç paraşütü ile 2000 metre yükseklikten uçarken lagün manzarası eşliğinde gökyüzünde süzülmeyi tercih eder miydi?

            Yamaç paraşütü ile sadece rüzgârı kullanarak yükselebilir ve yeryüzünün herhangi bir coğrafyasındaki manzarayı saatlerce izleyebilirsiniz. Gökyüzünde olmak istediğinizde -hava güneşli ve hafif bir esinti varsa- durmayın çıkın yamaçlara, dağlara ve bırakın kendinizi doğanın kollarına…

            Uçmanın en kolay, emniyetli ve ucuz yolu olan yamaç paraşütünü sizler de yapabilirsiniz. Yaklaşık iki haftalık eğitimin ardından, alçak tepelerde uçmaya başlarsınız. Zamanınız varsa çok çabuk ilerlersiniz; ancak zamanınız kısıtlıysa başlangıç eğitiminin ardından sadece hafta sonu programlarına katılarak kendinizi geliştirebilirsiniz. Boy ve kilo ölçülerinize uygun paraşütünüzü, temin ettikten sonra yaşam boyu güvenle yapabileceğiniz macera dolu, sportif bir faaliyet kazanmış olursunuz.

Sadece bir kez deneyip bu duyguyu yaşamak istiyorsanız deneyimli pilotlar eşliğinde iki kişilik paraşütle uçabilirsiniz. Tandem dediğimiz bu uçuşları 7’de 70’e herkes yapabilir, çünkü bütün kumanda pilot tarafından yapılır. Gökyüzüne doğru süzülürken gayet konforlu olan koltuğunuzda manzaranın keyfini yaşarsınız.

Kariawings ekibi olarak 13 yıldır bu bölgede uçuyoruz. Bodrum civarındaki uçuş yaptığımız Milas (Ören-Kocatepe) ve Yalıçiftlik (Etrim-Theangela) bölgelerinde uçmak için bizimle iletişime geçmeniz yeterli. Uçuşa gelirken spor ayakkabılarınızı ve güneş gözlüğünüzü almayı unutmayın.

 

01.02.2016

Medeni AKIN