MUĞLA -MİLAS -ÖREN BELDESİNDE YAMAÇPARAŞÜTÜ

MUĞLA -MİLAS -ÖREN BELDESİNDE YAMAÇPARAŞÜTÜ SPORUNUN  ve TURİZM POTANSİYELİNİN GELİŞTİRİLEBİLMESİ İÇİN HAZIRLANMIŞ PROJEDİR

                Marçalı dağlarının bir uzantısı olan 645m yüksekliğindeki Kocatepe Yamaçparaşütü sporunun yapılabilmesi için bizlere çok iyi imkanlar sunmaktadır. Doğu-Batı yönünde olan dağların uzantısı sebebi ile uzun yelken bandı oluşturmuştur. Buradaki yelken bandı içerisinde uygun hava şartlarında saatlerce uçabilmek mümkündür. Kalkış anından itibaren istenildiği taktirde 3 dakikada deniz üzerine çıkılabilmekte olup, kalan uçuş süresini  deniz üzerinde tamamlamak mümkündür. Deniz üzerinde yapılan uçuşlar (rüzgarın düzenli olması sebebi ile)daha güvenli olup bu spora yeni başlayan sporcuların eğitimlerinin sorunsuz yapılmasını sağlamaktadır. Ören’in kalkış anından 3 dk sonra deniz üzerine çıkılabilmesi özelliği ve uçuş tepesinde bulunan kafeterya tesisi ; başka uçuş bölgelerinde olmayan özelliklerdir .Bu özellikler ve uçuş pistine kadar asfalt olan yolun  tanıtımlarda ön plana çıkarılması gereklidir.Örenden daha sonra keşfedilen ; Manisa Spil ,Bursa Gürsu,Tokat Şenyurt,Antalya Tünektepe , Alanya ve Kaş gibi merkezler belediyeler,Kaymakamlıklar ve Valilikler den aldıkları desteklerle çok hızlı aşama katederek  hava sporlarında cazibe merkezi olmuşlardır.Fetiye Ölüdenizdeki Babadağ artık Dünya çapında tanınan bir merkezdir.

          Kocatepe  1997 yılında Örende bulunan Alnata oteli sahiplerinin girişimi ile Avusturya vatandaşı  olan Oliver tarafından keşfedilmiştir. Oliver zamanında yamaçparaşütü kalkış pisti ayrıca kaya tırmanışı ve dağ yürüyüşü parkurları yapılmıştır. Uçuş okuluda bulunan Oliver öğrencileri ve arkadaşlarıyla 2000 yılına kadar uçuşlara devam etmişlerdir.Ancak istediği şartların oluşmaması sebebi ile  örenden ayrılmıştır.Daha sonra Brezilyada bir uçuş okulu kuran Oliver  halen bu ülkede uçuşlarını sürdürmektedir.

           2003 Yılında bir tavsiye üzerine örende keşif yaparak uçuşlar düzenledik.2004 yılında Ören Belediyesi ile anlaşma yapılarak turizme yönelik tandem(çift kişilik ticari)uçuşlara başladık. Sezon sonunda Belediye  desteğini sonlandırmıştır.2005 Yılından itibaren hiçbir kurumdan maddi destek almadan tandem (çift kişi) ve single(tek kişi) ayrıca eğitim uçuşlarımızı sürdürmekteyiz. Ancak kişisel çabalarımız sınırlı kalmaktadır özellikle malzeme yetersizliğinden dolayı  bu spora yeni başlayan ve eğitimini’de üstlendiğimiz yetenekli sporcular antrenman uçuşlarını yeterince  yapamamaktadır. Yarışmalara katılma çabalarımız sekteye uğramaktadır.

         Çağımız koşullarında internet,radyo,televizyon gibi teknolojik imkanların kullanılması ile turizm bölgelerinin tanıtımı rahatlıkla yapılabilmektedir.Her yıl Ören  doğal güzellikleri,hava sporları özellikle yamaçparaşütü sayesinde genel ve yerel basın yayın kuruluşlarında yer almaktadır.Bu sporun Örende yapılması büyük bir şanstır ve iyi değerlendirilmelidir.2008 yılında TRT 1 Canlı Yayın, STAR TV ,SHOW TV, 2007 yılında TV8, TRT2 ,  2006 yılında TV8 Canlı Yayın,CNNTÜRK  kanallarında Ören ve yamaçparaşütü tanıtılmıştır. Bu dönem içerisinde  pek çok gazete ve dergide de Ören yer almıştır. Ayrıca ceramosparagliding çalışmalarıyla internet ortamında pek çok tanıtıcı video ve yazılarımız yer almaktadır. Örende turizm sezonu en çok 2 ay sürmektedir oysa yamaçparaşütü yılın her döneminde yapılabilmekte olup bu sporda yapılacak iyileştirmeler turizm süresinin uzatılmasını sağlayacaktır. Havacılık geliştikçe Örene gelen yerli ve yabancı turist sayısında  her yıl düzenli olarak  artış meydana gelmiştir.

           

 Örende yamaçparaşütü sporunu geliştirebilmek ve Örenin doğal güzelliklerinin tanıtımı açısından önemli olan önerilerimiz maddeler halinde yazılmıştır.

 

1-Sahilden kalkış pistine 13 km olan yolu 40 dakikada alabilmekteyiz. Kışın yağmur suları ve özellikle kömür taşıyan ağır tonajlı kamyonların yolu bozması ve her yıl üzerine yapılan yama asfaltlar yolu çok bozmuştur yolun durumu bizler için en acil konudur. Zamanla yarıştığımız bu sporda  iyi bir yolda bu süre 20 dakikaya düşecektir ve olumlu hava şartlarını kaçırma ihtimalimiz azalacak, ayrıca gün içerisinde yaptığımız uçuş sayısını da arttıracaktır.

2-Mevcut olan yamaçparaşütü kalkış pisti Güney ve Güneydoğu yönlerinden esen rüzgarlarda uçuş izni vermektedir.Bodrum yarımadasında yer alan Ören’in hakim rüzgar yönü Batıdır. Hemen her gün öğleden sonra Batı rüzgarı esmektedir.Saat 3 den sonra uçuşlarımızı sonlandırmak zorunda kalıyoruz pistin Batı rüzgarında uçuş yapılabilecek şekilde düzenlenmesi gerekmektedir.Pist zemininin kaygan çakıllı toprak olması nedeniyle kışın yağmurlarda çok bozulması kalkış emniyetini azaltmaktadır.Ayrıca kötü zemin zor şartlarla elde ettiğimiz paraşütlerimizin çok yıpranmasına ve yırtılmasına da sebep olmaktadır.Çözüm olarak halı sahalardan çıkarılan eskimiş ve atıl durumda olan halı bulunup piste serilmesi ve montajının yapılması diye düşünüyoruz.Bu durumda paraşütlerin kalkış esnasında bir yere takılıp yırtılma riskini bitireceğinden  örene uçmaya gelen sporcuların beyenisinide  toplayacaktır.Avrupa ülkelerinde bu durum kalkış ve iniş alanının çimlendirilmesiyle çözülmektedir.

3-Örendeki uçuş pistinin devamı 250 metrelik kayalık bir uçurumdur. Kalkış pistinin kısa olması ve devamının uçurum olması uçuş yapacak sporcuları tedirgin etmektedir. Pistin bitişine kadar havalanılamaması durumunda uçuşun iptal edilmesi ve paraşütün söndürülmesi gereklidir ancak iptal etmek her zaman mümkün değildir. Bu durumlarda 4 ayrı kaza meydana gelmiştir bu kazalarda can kaybı olmaması sevindiricidir. Çözüm olarak daha önceden yapılan fakat şuan işlevini yitirmiş emniyet demirlerinin güçlendirilmesi ve emniyet ağının değiştirilmesi gereklidir. Bu spor örende yapıldığı sürece kaza ihtimalini de göz önünde bulundurmak gereklidir kaldıki örendeki uçuş parkurunda kaza ihtimalinin en yüksek olduğu yer ve durum   burasıdır.

4-Milastan itibaren örendeki uçuş bölgesini gösteren yol tabelaları dikilmelidir.

5-Örendeki Yamaçparaşütü uçuş tepesinde bulunan kafeterya tesis başka bölgelerde olmayan önemli bir avantajdır. Burada su ve tuvalet imkanlarının bulunması çadır kurulacak alanların olması bizler için avantajdır. Fakat bu tesisin turizm amaçlı olarak  kullanılması tesise daha modern bir görüntü ve hizmet kalitesi kazandırılmasını zorunlu kılmaktadır.Benzer bir çalışma Bursa-Gürsu’da yapılmıştır;tepede sporcuların gece konaklama yapabilmeleri için bungalov  tarzında üçer-beşer kişilik ahşap dağ evleri yapılmıştır örendeki tepede bu tarzda dağ evlerinin yapılabileceği kadar boş alanda mevcuttur.Örende böyle bir düzenlemenin yapılması bu sporun gelişimi ve prestij sağlama açısından önemlidir.Bungalov tipi ahşap dağ evleri ileride yapılması düşünülen havacılık festivalinde çok amaçlı kullanılabilecektir.

 

6-Yamaçparaşütü iniş alanı olarak kullanılan sahildeki konser alanı emniyetli iniş açısından riskler taşımaktadır. Ören yalı mevkisinde bulunan bu alanda aşırı ısınmadan dolayı gün içerisinde anlık rüzgar değişiklikleri meydana gelmektedir. Bu durum inişteki riskimizi arttırmakta olup birde çevrede bulunan birkaç ağaç inişi daha da zorlaştırmaktadır. Konser alanının etrafında bulunan bu 2-3 ağacın kesilmesi gereklidir. Bu ağaçların kesilmesi paraşütlerin ağaçlara takılıp yırtılmalarını önleyecektir. Sadece 2008 sezonunda yaklaşık 20 defa paraşütler ağaçlara takılmıştır,bunların 3 tanesinde itfaiye yardımıyla paraşütler ağaçtan indirilmiştir.

7-Örende yamaçparaşütü ve turizmin geliştirilmesi için geleneksel hale dönüştürülmesi gereken bir yamaçparaşütü festivali düzenlenmesi bizce zorunludur. Düzenlenecek geniş katılımlı ve düzeyli bir festival örenin tanıtımı için önemlidir. Bunun için belediye ve kaymakamlığın desteği gerekmektedir. Talep edilmesi durumunda festival için yapılması gereken çalışmalar ile ilgili detaylı bir proje hazırlamak ve organizasyonda görev almak için hazırız.

8-Kendi çabalarımız ile örende sürdürmekte olduğumuz bu spor dalında malzemelerin pahalı olması ve belli bir limitten sonra kullanım dışı kalması sınırlı olan bütçemizi aşmaktadır.  Yetenekli sporcuları  eğitmek ve gerekli antrenmanları yapmak, Türkiye ve uluslararası düzeyde yapılan yarışmalarda ve festivallere katılabilmek için yamaçparaşütü uçuş ekipmanları ve paraşütlere ihtiyacımız  vardır.

 

HAZIRLAYANLAR;

 

Kaan KARAÖZ  :  İç Mimar, Yamaçparaşütü Pilotu

 

Medeni AKIN    : Öğretmen, Yamaçparaşütü & Microlayt Pilotu      

 

NOT: 2007 Yılında hazırlanan bu proje Milas Kaymakamlığı ve Ören Belediyesine sunulmuştur